Zimné pneumatiky a spotreba paliva – fakty a odporúčania: Ako valivý odpor, tlak, teplota a konštrukcia pneumatiky ovplyvňujú spotrebu paliva a čo sledovať pri výbere zimného obutia.
Ako zimné pneumatiky ovplyvňujú spotrebu paliva? Vysvetľujeme úlohu valivého odporu, tlaku, teploty a konštrukcie pneumatiky a poradíme, čo sledovať pri výbere.

Zimné pneumatiky a spotreba paliva spolu súvisia najmä cez valivý odpor. Zimné pneumatiky majú zmes a dezén prispôsobené nízkym teplotám, snehu a ľadu. V porovnaní s letnými pneumatikami mávajú zimné modely spravidla vyšší valivý odpor, ale rozdiel v spotrebe nemožno určiť jedným univerzálnym číslom pre všetky pneumatiky a vozidlá.
Každý typ obutia – letné, zimné aj celoročné pneumatiky – môže mať inú hodnotu valivého odporu. Pri porovnaní konkrétnych modelov je preto užitočnejší EÚ štítok než samotné označenie sezóny. Spotrebu navyše ovplyvňuje tlak, teplota, zaťaženie, povrch cesty a štýl jazdy.
FAKTY: Zimné pneumatiky mávajú v porovnaní s letnými modelmi vyšší valivý odpor, no pevný nárast spotreby neplatí univerzálne. Rozdiel závisí od konkrétnej pneumatiky, tlaku, teploty, vozidla a podmienok. Pri nákupe porovnajte triedu valivého odporu na EÚ štítku.
Každá pneumatika na ceste vytvára valivý odpor – silu, ktorá pôsobí proti smeru pohybu vozidla. Motor musí túto silu neustále prekonávať, a práve to stojí palivo alebo energiu. Čím je valivý odpor nižší, tým efektívnejšie auto jazdí.
Zimné pneumatiky sú konštruované pre nízke teploty a zimné povrchy. Ich zmes a často aj hlbší, výraznejší dezén môžu zvyšovať deformáciu pneumatiky a tým aj valivý odpor. Neplatí však, že každá zimná pneumatika má automaticky horší valivý odpor než každá letná pneumatika:
Mäkšia gumová zmes
Zimná zmes zostáva pružná pri nízkych teplotách. Zloženie zmesi má významný vplyv na hysteréziu, a teda na valivý odpor; samotná „mäkkosť“ však nie je jediným rozhodujúcim faktorom.
Agresívny dezén a lamely
Zimné pneumatiky majú spravidla výraznejší a hlbší dezén s množstvom lamiel. Hlboké a výrazné dezény môžu mať vyšší valivý odpor než hladšie profily.
Vplyv tlaku a chladu
Pri poklese teploty o 10 °C môže tlak klesnúť približne o 0,07 až 0,14 baru. Podhustená pneumatika sa viac deformuje, čo zvyšuje valivý odpor a spotrebu energie.
V praxi preto nie je správne pripísať zimným pneumatikám jeden pevný nárast spotreby. Dve pneumatiky rovnakej sezóny môžu mať rozdielnu triedu valivého odporu a spotrebu ovplyvňuje aj samotná zima. Pri porovnávaní pneumatík sa preto sústreďte na konkrétny EÚ štítok a správny tlak.
Zadajte svoj ročný nájazd, cenu paliva a vlastné modelové hodnoty spotreby. Výpočet ukáže finančný rozdiel medzi scenármi A, B a C; nejde o automatický prepočet tried EÚ štítku.
* Výpočet je orientačný a pracuje s hodnotami, ktoré zadáte. Označenia A/B/C v kalkulačke nie sú automatickým prepočtom tried valivého odporu z EÚ štítku.
Letné pneumatiky sú optimalizované na teplejšie podmienky a v porovnaní so zimnými modelmi mávajú spravidla nižší valivý odpor. Výsledok však závisí od konkrétnej zmesi, konštrukcie, rozmeru a EÚ štítku – nie iba od toho, že ide o letnú pneumatiku.
Výsledok? V teplých podmienkach môže kvalitná letná pneumatika ponúknuť nižší valivý odpor a lepšiu energetickú efektivitu než zimná pneumatika. Pri konkrétnom nákupe však porovnávajte EÚ štítok jednotlivých modelov.
Celoročné pneumatiky kombinujú vlastnosti letných a zimných modelov. Nemožno však všeobecne tvrdiť, že sú vždy úspornejšie než zimné alebo vždy menej úsporné než letné – valivý odpor sa líši podľa konkrétneho modelu, rozmeru a prevádzkových podmienok.
Celoročné pneumatiky môžu dávať zmysel najmä v miernejšom podnebí a pri vhodnom spôsobe používania. Ak je prioritou spotreba, porovnajte konkrétnu triedu valivého odporu na EÚ štítku a nezabudnite zároveň na priľnavosť na mokre a zimné označenie.
| Typ pneumatík | Valivý odpor | Spotreba paliva* | Vhodné podmienky |
|---|---|---|---|
| Letné | V teple spravidla nižší než pri zimných | Závisí od konkrétnej triedy EÚ štítku | Teplé podmienky bez snehu a ľadu |
| Zimné | Spravidla vyšší, ale závisí od modelu | Bez univerzálneho rozdielu v l/100 km | Chlad, sneh, ľad a zimné podmienky |
| Celoročné | Veľmi závisí od konkrétneho modelu | Porovnajte EÚ štítok konkrétnej pneumatiky | Miernejšie podmienky podľa použitia vozidla |
*Tabuľka uvádza všeobecný trend, nie pevný rozdiel v spotrebe. Rozhoduje konkrétny model, rozmer, EÚ štítok, tlak, teplota a vozidlo.
Spotrebu paliva počas zimy ovplyvňuje viac faktorov naraz: štýl jazdy, teplota, krátke trasy, kúrenie, stav vozidla aj pneumatiky. Z pohľadu pneumatík je najdôležitejší správny tlak a valivý odpor konkrétneho modelu.
Ak chcete v zime jazdiť úspornejšie, kontrolujte tlak v pneumatikách aspoň raz mesačne a nastavujte ho podľa údajov výrobcu vozidla. Pri kúpe porovnajte triedu valivého odporu na EÚ štítku, ale neignorujte priľnavosť na mokre a zimné vlastnosti. Viac tipov nájdete aj na stránke Ako znížiť spotrebu paliva v zime.
| Trieda pneumatík | Spotreba (l/100 km) | Ročná spotreba (15 000 km) | Úspora oproti C |
|---|---|---|---|
| A – najúspornejšie | 5,6 l | 840 l | ≈ 102 € / rok |
| B – stredne úsporné | 5,8 l | 870 l | ≈ 51 € / rok |
| C – základná trieda | 6,0 l | 900 l | Referenčná hodnota |
*Ide o modelový príklad s hodnotami 5,6 / 5,8 / 6,0 l/100 km, cenou paliva 1,70 €/l a nájazdom 15 000 km. Triedy EÚ štítku A/B/C sa nedajú automaticky prepočítať na tieto pevné hodnoty spotreby.
Pri elektromobiloch sa valivý odpor premieta priamo do spotreby elektriny a dojazdu. Európska komisia uvádza, že rozdiel medzi triedami valivého odporu môže pri batériovom elektromobile znamenať rozdiel v dojazde v ráde desiatok kilometrov na jedno nabitie. Aj tu však treba hodnotiť konkrétnu pneumatiku, nie iba jej sezónne označenie.
Elektromobil pritom automaticky nepotrebuje pneumatiku s univerzálnym označením „EV“ – také jednotné povinné označenie neexistuje. Dôležitý je správny rozmer, index nosnosti, rýchlostný index a kompatibilita s vozidlom. Niektorí výrobcovia ponúkajú špeciálne rady pre elektromobily, iní uvádzajú, že ich bežné modelové rady sú s EV kompatibilné.
Pneumatiky ovplyvňujú spotrebu cez valivý odpor, ale rozdiel medzi letným, zimným a celoročným obutím nemožno zovšeobecniť jedným pevným číslom. V zime má prioritu bezpečnosť a vhodnosť pneumatiky pre podmienky, v ktorých jazdíte. Správny tlak a rozumný výber modelu s priaznivým EÚ štítkom pomáhajú udržať spotrebu aj opotrebovanie pod kontrolou.
Lacné zimné pneumatiky nemusia znamenať zlú voľbu. Porovnali sme Barum, Matador, Nexen, Laufenn a Zeetex podľa testov, ceny a vlastností.
Celý článokZimné pneumatiky: zistite, kedy prezuť, aká je minimálna hĺbka dezénu, čo znamenajú M+S a 3PMSF a kedy je čas pneumatiky vymeniť.
Celý článokAká je hĺbka dezénu zimnej pneumatiky? Zistite zákonný limit na Slovensku, odporúčanú hranicu 4 mm aj hĺbku dezénu novej pneumatiky.
Celý článokNajlepšie pneumatiky v pomere cena/výkon pre rok 2026. Pozrite si 9 tipov na zimné, letné a celoročné pneumatiky za rozumnú cenu.
Celý článokAko si vybrať zimné pneumatiky? Skontrolujte správny rozmer, indexy, 3PMSF, hĺbku dezénu a zistite, podľa čoho porovnať jednotlivé modely.
Celý článokBarum Quartaris 5 vs. Matador MP62 All Weather Evo: porovnanie vlastností, testov, rozdielov a tipov, ktoré celoročné pneumatiky vybrať.
Celý článokCeloročné pneumatiky Continental AllSeasonContact 2: vlastnosti, technológie, výsledok 2,3 v teste ADAC 2025 a tipy, pre koho sú vhodné.
Celý článokNeviete, aký starý je váš plášť? Vysvetľujeme, ako zistiť vek pneumatiky, prečo na ňom záleží a kedy je čas na výmenu.
Celý článokLacné letné pneumatiky nemusia znamenať nákup naslepo. Pozrite si modely z nezávislých testov, ich výsledky a tipy, na čo si dať pozor.
Celý článokDOT kód prezradí, kedy bola pneumatika vyrobená – ale neznamená automaticky, že staršia pneu je nebezpečná. Vysvetľujeme, čo naozaj záleží.
Celý článokVyberáme z našej ponuky
Matador HECTORRA 5 155/65 R14 75 T Letné
Skladom v e-shope 20+ ks
46,91 €
Barum BRAVURIS 6 185/65 R15 88 T Letné
Skladom v e-shope 20+ ks
51,88 €
Nexen N'blue HD Plus 195/65 R15 91 H Letné
Skladom v e-shope 20+ ks
48,82 €
Continental ULTRACONTACT 175/65 R14 82 T Letné
Skladom v e-shope 1 ks
70,85 €
Continental PremiumContact 7 205/55 R16 91 H Letné
Skladom v e-shope 20+ ks
84,43 €
Pirelli POWERGY 2 205/55 R16 94 V Letné
Skladom v e-shope 20 ks
80,53 €
U tejto služby potrebujeme poznať typ Vašeho auta. Prosím vyplnte!
Skladom v e-shope 20+ ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 10.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 10.11.
46,91 €
Skladom v e-shope 20+ ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 10.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 10.11.
51,88 €
Skladom v e-shope 20+ ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 12.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 12.11.
48,82 €
Skladom v e-shope 1 ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 12.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 12.11.
70,85 €
Skladom v e-shope 20+ ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 12.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 12.11.
84,43 €
Skladom v e-shope 20 ks Doručenie objednávky k Vám na adresu do 12.11. Doručenie objednávky na predajňu Prešov do 12.11.
80,53 €
Dôvera zákazníkov
Slovenský e-shop od roku 2015, tisíce spokojných zákazníkov.
Najlepšie ceny
Od najlacnejších značiek pneumatík až po prémiové modely.
Rýchle doručenie
Tisíce kusov tovaru skladom, expedujeme najneskôr do 24-hodín.